Integracja


 

“BAJKA” Przedszkole Integracyjne Warszawa Białołęka


Nasza misja

Pomóż mi to zrobić samemu”

M. Montessori

 

               W naszym przedszkolu pracujemy znaną i cenioną na całym świecie metodą Marii Montessori. Dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności podczas zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczyciela oraz podczas pracy własnej, w czasie której dzieci samodzielnie pracują na materiałach Montessori. Pomoce dydaktyczne opracowane przez Marię Montessori obejmują obszary do nauki: czynności życia codziennego, wrażeń zmysłowych, języka, matematyki, edukacji kosmicznej. Wierzymy w możliwości dzieci, dlatego nie boimy się uczyć ich przygotowywania posiłków, nakrywania do stołu, dbania o porządek, zawiązywania sznurowadeł, dodawania i odejmowania, czytania i pisania, wycinania i wiele innych czynności, które wydają nam się zbyt trudne dla małych dzieci, a w rzeczywistości pragną one robić to, co my, dorośli! Dbamy o rozwijanie indywidualnego potencjału u dzieci: odkrywamy i rozwijamy talenty, również w wyrównywaniu braków stawiamy na mocne strony dziecka i szukamy w nim tego, co jest najlepsze.

               Chcemy, aby dzieci traktowały się z szacunkiem i sympatią, dlatego sami respektujemy ich prawa i obowiązki, dbamy o samodzielność i indywidualny rozwój dziecka. Grupy w przedszkolu BAJKA są mieszane wiekowo. Dzięki temu dzieci starsze ćwiczą opiekuńczość wobec młodszych i odpowiedzialność, a dzieci młodsze nabywają umiejętności podpatrując pracę dzieci starszych.

               W metodzie Montessori ważne jest przygotowane specjalnie otoczenie. Obejmuje ono zarówno rozkład pomieszczeń, jak i wyposażenie. Wszelkie pomoce są dostępne na wyciągnięcie ręki dziecka. Porządkiem i atrakcyjnością zachęcają dzieci do korzystania z nich. Stwarzamy warunki do maksymalnego skupienia się na materiale, czyli do polaryzacji uwagi. Okazuje się, że jeśli dziecko ma stworzoną własną przestrzeń do pracy czy zabawy, np. na dywaniku, potrafi skoncentrować się na pomocy i nabyć potrzebną mu umiejętność, a o to nam właśnie chodzi, żeby dzieci uczyły się tego, co jest dla nich ważne i ciekawe! Pomagamy im odkryć to, co jest ważne i fascynujące w otaczającym nas świecie. W metodzie Marii Montessori stosuje się stopniowane trudności, dlatego każda pomoc jest rozbudowywana tak, że dzieci uczą się coraz więcej i więcej.

               Maria Montessori odkryła, że możemy rozwijać się tylko w wolności. Wolność to jednak nie swawola. Najpierw uczymy się zasad i reguł panujących w społeczeństwie i w grupie przedszkolnej. Dbamy też o indywidualne potrzeby i akceptujemy wybory dziecka, które nie naruszają komfortu innych osób. Szanujemy się wzajemnie, czyli dbamy o swoje i inne dobro. Naszą główną misją są przecież szczęście i uśmiech na twarzach dzieci! Chcemy, aby wszyscy w przedszkolu BAJKA czuli się wspaniale!

 

 


Masz więcej pytań? Zadzwoń:

501 076 360